sobota 24 – niedziela 25 czerwca 2017

Sobota  (24.06.2017)

PODSTAWY, PRZYKŁADY, IDEE (sala wykładowa nr 316)

Część biletowana, wykłady 20 min + dyskusja 10 min (jeśli będzie więcej pytań, to w czasie przerwy na kawę).

10:00-10:15Otwarcie festiwalu
10:15-10:45Wykład wprowadzający - Ekościema nie przejdzie.
O marzeniach o powrocie na łono natury i o powrocie natury do miasta.
Maciej Jagielak (Fuchi Studio)
TECHNOLOGIE
10:45-11:15Z jakich naturalnych materiałów budować i dlaczego budować naturalnie.
Jakie są technologie i polskie realizacje. Style naturalnego budowania.
Przemek Woś (Świadom/OSBN)
11:15-11:45Dom budowany z użyciem słomy i drewna - dlaczego warto i dlaczego to się może udać.
Trzy drogi realizacji marzenia o własnym domu naturalnym.
Ryszard Biliński
(Biotica/OSBN)
11:45-12:05Przerwa na kawę (20 min)
12:05-12:35Budowanie z użyciem konopi. O technologii na przykładzie konopnego domu w Teodorowie. Od posiania do budowania.Piotr Jastrzębski (Podlaskie Konopie/OSBN)
12:35-13:05Budynki z drewna. O drewnianych naturalnych budynkach, drapaczach chmur i zastosowaniu drewna w budownictwie. Polskie i zagraniczne przykłady.Mateusz Szwagierczak (Organica/OSBN)
13:05-13:35Budowanie z prefabrykatów słomiano-drewnianych.
Omówienie technologii, polskie i zagraniczne realizacje.
Moritz Reichert (Dobry Dom / OSBN)
13:35-14:15Przerwa obiadowa (40 min)
14:15-14:45A ile to kosztuje?
Opowieść z budowy z kosztorysami 3 domów realizowanych w różnych metodach (opcje DIY, high tech, lokalni fachowcy)
Przemek Raj (Farma Stoczki/OSBN)
14:45-15:15O naturalnych wnętrzach i materiałach naturalnych do wnętrz.
Dlaczego to takie ważne i jakie są możliwości.
Natalia Buczkowska (OSBN)
15:15-15:45O tynkowaniu z gliny, wapna, tadelaktu. W środku i na zewnątrz. Kasia Rączka-Bilińska (Tynki Naturalne/OSBN)
15:45-16:05Przerwa na kawę (20 min)
SZERSZE SPOJRZENIE
16:05-16:35Naturalne projektowanie i budowanie w szerszym kontekście. Permakultura. O myśleniu całościowym w procesie projektowania i budowania nowych miejsc. Magdalena Górska (eKodama/OSBN)
16:35-17:05Permakultura i natura w mieście.
Ogrody społeczne i farmy miejskie.
Ben Lazar (Permakultura.edu.pl)
17:05-17:35Osada Twórców, przykład zrównoważonego założenie na wsi.
Fuzja Fab Labu, Cohousingu, Permakultury i Budowania naturalnego.
Marian Smiatek (Cohabitat)
17:35-17:45Zakończenie pierwszego dnia festiwalu
17:45-18:00Przerwa na kawę (15 min)
SPOTKANIE z mieszkańcami naturalnych domów Część otwarta za darmo, prezentacje 10 min dla 3-4 domów, rozmowy i seria pytań
18:00-19:15Krótkie prezentacje i dyskusja, rozmowy.Prowadzenie - Przemek Raj
od 20:30IMPREZA, dyskusje na luzie i zabawa.
Kontynuacja spotkania mieszkańców domów naturalnych i uczestników festiwalu.
Miejsce: Barka Wynurzenie, Bulwar Grzymały-Siedleckiego
 

WARSZTATY -  Przestrzeń otwarta BUWu:

Część otwarta za darmo.

W przestrzeni warsztatowej będą wystawione materiały naturalne, tynki, ściany. Będziecie mogli tu dotknąć wszystkiego :). W tej strefie porozmawiacie z wykonawcami, projektantami. Poza zaplanowanymi warsztatami cały czas będzie się coś działo . Znajdować się tu będzie też recepcja festiwalu (punkt rejestracji na festiwal), będzie można tu kupić koszulkę lub torbę OSBN oraz uzyskać więcej informacji o stowarzyszeniu i Budownictwie Naturalnym. Jeśli nie wybierasz się na wykłady, zajrzyj do nas tutaj :). Zapraszamy.

11:00-12:30Gliniane sgraffito dla małych i dużych.
Wykonaną kompozycję zabierasz ze sobą.
Grupa studentów z ASP Gdańsk, Tomasz Zmyślony
12:30-14:00Wykończeniowe tynki gliniane, tadelakt.Biohabitat Opole
14:00 -16:00Budowanie ściany konopnej w szalunku.
Konopna cegiełka na wynos.
Podlaskie Konopie & Budynki z konopi
15:00-16:30Ziemia ubijana.Biohabitat Opole / Mech. Build
16:30-18:00Wykonywanie ścianek działowych z bloczków konopno glinianych i płyt glinianych. Erwin Sanakiewicz, Glinakonopia.eu
Niedziela (25.06.2017)

POSZERZENIE WIEDZY (sala wykładowa nr 316)

Część biletowana, wykłady 20 min + dyskusja 10 min (jeśli będzie więcej pytań, to w czasie przerwy na kawę).

10:00-10:10Otwarcie dnia
10:10-10:50Wykład wprowadzający - No-greenwash green.
O poszukiwaniu sensu zrównoważonej architektury.
Maciej Jagielak (Fuchi Studio/OSBN)
CIEKAWE REALIZACJE z dobrą historią - przegląd działań(15 min prezentacja + dyskusja na koniec bloku)
10:55-11:10Sauny społeczne. Naturalny sposób na zdrowieMateusz Szwagierczak (Organica/OSBN)
11:10-11:25BioDomek. Naturalny, mobilny domek modułowy.Magdalena Górska (eKodama/OSBN)
11:25-11:40Dom Optymalny. Optymalizacja konstrukcji i kosztów w naturalnym domu we współpracy z OSBN. Omówienie budowy. Adrian Wyparło i Przemek Woś
11:40-11:55Eko design na ASP w Gdańsku. Krótka prezentacja projektów z zakresu architektury i wzornictwa realizowanych na uczelni.Tomasz Zmyślony (ASP Gdańsk /OSBN)
11:55-12:10Dyskusja
12:10-12:30Przerwa na kawę (20 min)
TECHNOLOGIE NATURALNE W ZBLIŻENIU
12:30-13:00Techniki budowania z konopi. Jakie są możliwości.Przemek Brzyski (Politechnika Lubelska/OSBN)
13:00-13:30Tynki wewnętrzne i zewnętrzne w budynkach z konopi. Czym się różnią i na co zwrócić uwagę.Marcin Kacprzyk (Costka/OSBN)
13:30-14:00Nie tylko dom. Słoma w budynkach publicznych szkołach i biurowcach. Do czego dążymy w Polsce i jakie są możliwości za granicą.Przemek Woś (Świadom/OSBN)
14:00-14:45Przerwa obiadowa (40 min)
FIZYKA BUDOWLI
14:45-15:15Lambda to nie wszystko.
Materiały naturalne a fizyka budowli
Tomasz Bernard
15:15-15:45Realne rozumienie energii pierwotnej.
Projektowanie dla cyrkulacji.
Tomasz Mielczyński (BUILDgreen/OSBN)
15:45-16:15Inne materiały stosowane w budownictwie naturalnym.
O perlicie, celulozie, keramzycie. szkle piankowym i jumbo bales. O kosztach i energii wbudowanej.
Cezary Czemplik (Wędrowni Architekci/OSBN)
16:15-16:35Przerwa na kawę (20 min)
WIĘCEJ DETALI
16:35-17:05Klepiska. O naturalnych podłogach z gliny.
O własnych eksperymentach i realizacjach zagranicznych.
Magdalena Górska (eKodama/OSBN)
17:05-17:35Budownictwo z użyciem gliny oraz tynki gliniane w zbliżeniu. Tomasz Bernard
17:35-18:05Rodzaje drewna, naturalne elewacje z drewna, zielone dachy. Przegląd możliwości naturalnych konstrukcji i wykończeń elewacji i dachu.Mateusz Szwagierczak (Organica/OSBN)
18:05-18:30Zakończenie festiwalu i podziękowania
WARSZTATY- Przestrzeń otwarta BUWa

Część otwarta za darmo.

W przestrzeni warsztatowej będą wystawione materiały naturalne, tynki, ściany. Będziecie mogli tu dotknąć wszystkiego :). W tej strefie porozmawiacie z wykonawcami, projektantami. Poza zaplanowanymi warsztatami cały czas będzie się coś działo . Znajdować się tu będzie też recepcja festiwalu (punkt rejestracji na festiwal), będzie można tu kupić koszulkę lub torbę OSBN oraz uzyskać więcej informacji o stowarzyszeniu i Budownictwie Naturalnym. Jeśli nie wybierasz się na wykłady, zajrzyj do nas tutaj :). Zapraszamy.

11:00-12:30Malowanie naturalnymi farbami dla dzieci i dużych, tynki naturalne. Marcin Kacprzyk, Costka Budownictwo Naturalne
12:30-14:00Pokaz robienia tadelaktu. Inne wykończenia naturalne.Katarzyna Rączka-Bilińska, Tynki Naturalne.pl
13:30-15:30Wypełnianie ściany słomą i tynkowanie gliną.Ryszard Biliński, Biotica Sp. z o.o.
15:00-16:30Proste zamki ciesielskie. Organica D&B
16:30-18:00Tynkowanie naturalne Scrafitto.Cezary Czemplik, Wędrowni Architekci