Przemo Woś (Świadom)

Projektuję budynki w technologiach naturalnych. Jestem jednym z twórców programu Dom Optymalny, który pozwolił rozsądnie ograniczyć koszty budowy domu jednorodzinnego. Obecnie pracuję nad projektem największego w Polsce budynku mieszkalnego z użyciem kostek słomy. Jako członek Zarządu OSBN, wkładam swój czas i zapał w rozpowszechnianiu i rozwój budownictwa naturalnego w Polsce.

Magdalena Górska (eKodama)

Jestem uprawnionym architektem. Specjalizuję się w zrównoważonym projektowaniu opartym o uważność i permakulturę. Projektuję zdrowe budynki naturalne i wnętrza, prowadzę warsztaty, wykłady oraz akcje związane z permakulturą. Jestem projektantem systemu mobilnych, naturalnych modułów mieszkalnych BioDomek. Promuje budownictwo naturalne na blogu na FB (eKodama). Działam czynnie w OSBN. W latach 2015/2016 byłam wiceprezesem OSBN.

Moritz Reichert (Dobry Dom)

Moją pasją są budynki naturalne, minimalistyczne, współczesne, eksperymentalne i tradycyjne, zwłaszcza budynki strawbale w stylu skandynawskim. Na co dzień produkuję prefabrykaty słomiano - drewniane i wykonuje z ich pomocą budynki. Jestem też współtwórcą systemu mobilnych modułów mieszkalnych BioDomek.

Maciej Jagielak (Fuchi Studio)

Zajmuję się zgłębianiem wiedzy o budowaniu ze słomy, gliny, drewna i innych nisko-przetworzonych materiałów. Jeżdżę po Polsce odwiedzajac ludzi budujących i mieszkających w domach z tych materiałów. Sam chętnie projektuję takie budynki, mam bowiem przekonanie, że w naturalnym budownictwie naprawdę chodzi o coś więcej niż tylko współczynniki zużycia energii, czy modne formy. Jestem obecnie prezesem OSBN.

Katarzyna Rączka-Bilińska (Tynki Naturalne)

Specjalistka od naturalnych wykończeń z gliny, wapna i tadelaktu. Od wielu lat uczestniczy w naturalnych budowach. Organizuje i prowadzi warsztaty. Członkini zarządu OSBN.

Ryszard Biliński (Biotica)

Budowniczy, tynkarz, szkoleniowiec, doradca. Od wielu lat kieruje naturalnymi budowami. Prowadzi pokazy i warsztaty w zakresie naturalnych wykończeń, jak i procesu budowy od podstaw, zwłaszcza w technologii izolacji z kostek słomy.

Piotr Jastrzębski (Podlaskie Konopie)

Z zawodu Architekt krajobrazu a na co dzień (od 2013 r.) pasjonat konopi włóknistych i technologii hempcrete (beton konopny). Jestem wiceprezesem gospodarstwa (800 ha) w którym uprawiamy i przetwarzamy konopie przemysłowe m.in. na cele budowlane . W 2016 roku rozpoczęliśmy budowę pierwszego w Polsce domu w całości izolowanego betonem konopnym. Jestem członkiem min IHBA, EIHA a od 2016 r członkiem zarządu OSBN.

Przemek Brzyski (Politechnika Lubelska)

Pracownik Politechniki Lubelskiej na Wydziale Budownictwa i Architektury. Moje prace badawcze skupiają się wokół spoiwa wapiennego oraz wykorzystania konopi przemysłowych w budownictwie. Poza pracą naukową zajmuje się wykonawstwem i projektowaniem w zakresie budownictwa z konopi.

Natalia Buczkowska

W projektowaniu kieruje się zasadami Głębokiej Ekologii. Wielokrotnie uczestniczyła w warsztatach budownictwa naturalnego i permakultury. Uczestniczka międzynarodowego programu Yes We Can (2009). Współorganizatorka międzynarodowego festiwalu ekologicznego dla młodzieży Live and Act (2012). Obecnie używa ekologicznego projektowania w tworzeniu naturalnych wnętrz.

Czemplik Cezary (Wędrowni Architekci)

Architekt, społecznik, od 10 lat bada i uczestniczy w rozwoju budownictwa naturalnego w oparciu o tradycyjne polskie rozwiązania. Zawodowo zajmuję się projektowaniem, fizyką budowli i inicjowaniem projektów badawczych i społecznych. Obecnie na starcie inicjatywy “home with out” zajmującej się mikro budownictwem, dla osób wykluczonych mieszkaniowo i energetycznie

Ben Lazar (Permakultura.Edu.PL)

Projektuję parki, ogrody, siedliska. Daję wykłady historii idei permakultury, środowiskowych zasad etycznych, głębokiej ekologii oraz ekosystemowego projektowania w tym suwerenności żywnościowej. Podróżuję po kraju niejako “apostoł” zdrowego światopoglądu 🙂 Zimą animowałem permakulturę w miastach: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Łodzi. Teraz, czas na wieś w ramach serii Warsztatów projektowania permakulturowych gospodarstw.

Sarnicki Szymon (Biohabitat.Opole)

Zassany przez glinę zostałem na przełomie 2007/2008. Od tego czasu, z wieloma przygodami zajmuję się budowaniem naturalnym zawodowo, budujemy w technologiach strawbale hempcrete, glina lekka. Specjalizujemy sie również w wysokojakościowych naturalnych wykończeniach (tynki, tadelakt). Razem z ekipą opracowaliśmy i sprzedajemy rewelacyjne tynki gliniane wykończeniowe (MyTerra). W ramach odklejania od gliny stawiamy konstrukcje drewniane, siejemy trawę na dachach, strzelamy z łuku.

Tomasz Mielczyński (BUILDgreen)

Architekt projektujący i realizujący energooszczędne i ekologiczne budynki mieszkalne. Laureat wielu konkursów architektonicznych, autor nagradzanych realizacji. W dziedzinie jego szczególnych zainteresowań znajdują się rozwiązania prowadzące do oszczędności Energii Pierwotnej w całym cyklu życia budynku, oraz projektowanie dla cyrkulacji - energii i materii wokół budynku.

Marcin Kacprzyk (Costka)

Budownictwo naturalne...odkąd o tym usłyszałem wsiąkłem w to całkowicie. stało się to moją pasją, a od pasji zaczęło się stawać pracą. Cały czas odkrywam coś nowego i super ciekawego. To jest to co zdecydowanie chciałbym w życiu robić... budować naturalne, zdrowe domy. Jestem również producentem naturalnych farb i tynków.

Mateusz Szwagierczak (Organica)

Zazwyczaj mówię o sobie, że jestem niestrudzonym pasjonatem budownictwa naturalnego, to oddaje mój stosunek do tego tematu i życia w ogóle. Projektuje i wykonuje domy naturalne. Najchętniej podejmuje się pełnych zleceń design&build, gdzie mamy pełną kontrolę nad estetyką, rozwiązaniami technologicznymi i kosztami od samego początku projektu. Prowadzę firmę Organica w Polsce i Naturlige Hjem w Norwegii.

Paweł Sroczyński (Fundacja Cohabitat)

Członek założyciel OSBN oraz Fundacji Cohabitat. Popularyzator samowystarczalności, edukator, projektant i budowniczy. Buduję eksperymentalną bazę samowystarczalną w Marcinowie - Osada Twórców.

Tomasz Zmyślony (ASP Gdańsk)

Interesuje mnie tworzenie architektury przyjaznej dla otoczenia i człowieka, architektury spójnej z tożsamością miejsca, czerpiącej z jego tradycji i historii jednak współczesnej w wyrazie i spełniającej wymogi współczesnego świata. Obecnie jako członek OSBN i wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku popularyzuję ideę budownictwa z naturalnych i nisko przetworzonych materiałów oraz prowadzę badania nad zastosowaniem materiałów naturalnych w budownictwie.

Erwin Sanakiewicz (Glinakonopia.eu)

Produkuję naturalne materiały budowlane z gliny i konopii, w tym m.in. cegły, bloczki z gliny lekkiej, płyty gliniane i konopne. Zgłębiam wiedzę z zakresu budownictwa naturalnego, bo mam zamiar wybudować sobie dom z takich materiałów.

Wyparło Adrian (Dom Regionalny)

Na co dzień projektuję i buduję nowoczesne domy w harmonii z otoczeniem, naturalnie wpisujące się w kontekst miejsca i współtworzące je. Fascynujące mnie poszukiwanie i ukazywanie potencjalnego piękna, ukrytego w niemal każdym miejscu.

Tomasz Bernard (Lehmbau Bernard)

Od wielu lat zgłębiam wiedzę na temat materiałów pochodzenia naturalnego a w szczególności gliny, słomy, konopi, lnu etc. Podczas pracy na uczelni zajmowałem się pomiarami przegród budowlanych, ich symulacjami komputerowymi jak i certyfikacją tynków glinianych. Jestem fascynatem budownictwa glinianego. Tworzę i produkuję tynki gliniane we własnej firmie Lehmbau Bernard GmbH. Przygotowuję obszerny program badawczy dla przegród z wypełnieniem słomianym oraz tynkami gliniano-wapiennymi na realnym budynku.

Dowgiałło Jan (MECH.BUILD)

Mech.build to duet architektki i socjolożki Anki Zawadzkiej i architekta Janka Dowgiałło. Działamy na polach takich jak ekobudownictwo, miejskie ogrodnictwo i interwencje, edukacja ekologiczna. Projektujemy, budujemy i eksperymentujemy w duchu zrównoważonego rozwoju. Łączymy nowoczesne technologie i energooszczędne rozwiązania z zastosowaniem zdrowych, naturalnych materiałów.

Przemysław Raj (Farma Stoczki)

Przemek Raj z zamiłowania buduje domki/domy słomiane, eksperymentuję z zielonymi dachami i propaguję wykorzystanie zdrowego rozsądku i naturalnych materiałów w budownictwie. Od kilku lat wraz z rodziną mieszkam w słomianym domu. Interesuje się również ekonomią i sensownym ograniczaniem kosztów budowy.